Projektas „Kūrybos ABC” – kūrybiškas bendravimas bibliotekoje

Užsiėmimo metu

Ignalinos viešojoje bibliotekoje vykęs dalinai Lietuvos kultūros tarybos finansuojamas, saviraišką skatinantis, projektas “Kūrybos ABC” baigėsi, bet prisiminimai, įspūdžiai ir žinios liko.

Šis projektas suteikė ignaliniečiams galimybę dalyvauti naujose, dar neišbandytose kūrybinėse veiklose bei paskaitose apie meną sveikatai. Tai buvo nauja tema bibliotekoje, todėl smagu, kad ja susidomėjo ne tik vyresni bibliotekos lankytojai. Smagu, kad veiklose dalyvavo, jas vedė savo srities specialistai – gydytoja psichiatrė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto lektorė, meno terapijos kursų vadovė Nijolė Goštautaitė-Midttun, dailininkė, meno terapeutė Aušra Mačiulytė bei VšĮ vadovė Margarita Lazinskaja su savanoriais. Džiugu, kad į šias veiklas įsitraukė projekto partneriai – Ignalinos rajono visuomenės sveikatos biuras, ITAU, ypač Ignalinos rajono neįgaliųjų draugija.
Projekto veiklos prasidėjo paskaita apie meno terapiją, jos poveikį sveikatai „Menas sveikatai-poveikis, paslaugos ir prieinamumas“, kurią vedė Nijolė Goštautaitė-Midttun. Paskaitoje lektorė atkreipė dėmesį, kad geresnės sveikatos siekimas per kūrybinę veiklą yra ir naudingas, ir efektyvus. Šioje srityje dirba ne tik gydytojai specialistai, bet ir menininkai, kurie savo ruoštu atsineša į šį procesą naujų idėjų, technologijų ir pan. „Kūrybinė veikla dažnai padeda išvengti tam tikros ligos simptomų, juos sumažinti. Menas gali įtraukti į veiklas, tai tarsi kelias, jungtis link sveikatos“, - kalbėjo N. Goštautaitė-Midttun, ji teigė, kad svarbiausias gydymo menu aspektas yra maloni veikla ir bendravimas – taip atsiranda gyvenimo pojūtis. O meno terapijos užsiėmimų metu tai ir vyksta – užsiimama ne tik malonia veikla, kai dirba pirštai, bet ir bendraujama su kartu esančiais. Menai įsijungia į tikrų problemų sprendimą, sustiprina, nukreipia į sveikesnį gyvenimą. Ši paskaita buvo tarsi įvadas, nes vėliau ir vyko bendravimas, užsiimant malonia veikla.
Meno terapeutė Aušra Mačiulytė vedė puikią paskaitą, pasitelkusi edukacinį užsiėmimą apie ornamentiką ir jos naudą sveikatai. Užsiėmimo metu vyko ornamento kūrimas, kuris skirtas sumažinti bei valdyti stresą, patiriant malonius įspūdžius, taip pat ugdyti gebėjimą susikaupti ir pabaigti darbą, atsipalaiduoti ir pasitikėti savimi. Kaip aiškino užsiėmimo vadovė: „piešdami ornamentą, žmonės tampa socialesni, geba išreikšti mintis ir emocijas, lavinama smulkioji motorika, vaizduotė, susikaupimas, žingsnio nuspėjimas į priekį“. Viso užsiėmimo metu lektorė Aušra teigė, kad ornamentą gali kurti visi, o jo tikslas yra susikoncentruoti ties vienu darbu ir jausti malonumą matant rezultatą, vėliau pritaikyti savo kūrybą kuriant dovanas.
Po paskaitų sekė 4 edukaciniai užsiėmimai, kuriuos vedė VšĮ „Artoteka“ vadovė Margarita Lazinskaja su savanoriais. Pirmojo užsiėmimo „Spalvoto smėlio paveikslai – mandalos“ metu dalyviai buvo supažindinti su mandala, kurios kūrimo šaknys slypi gamtoje. Užduotis buvo paprasta: reikėjo smėliu nuspalvinti po lipnia plėvele paslėptą mandalą. Užsiėmimas reikalavo susikaupti, mintyse susikurti mandalos eskizą, pasistengti dėlioti spalvas taip, kad viena kitos neužgožtų. Spalvų pasirinkimas išduoda kiekvieno dalyvio bendrą ar tos dienos nuotaiką, polinkius. Kaip pasakojo užsiėmimo vadovės, mandala – tai šventasis ratas, į kurį, pasitelkdami įvairius simbolius ir formas, žmonės perkeldavo savo supratimą apie gyvenimą, jame vyraujančius reiškinius, paslaptis, galias. Mandalos kūrimas – gyvas, džiaugsmingas ir gydantis procesas, aktyvios meditacijos forma, kurios metu suaktyvėja intuicija ir kūrybinis įkvėpimas.
Kitas užsiėmimas „Lipdymo terapija – lipdymas iš gipso“ – puikiai atpalaiduojanti terapija, palaikanti mąstymą ir protinį darbingumą. Dalyviai galėjo susipažinti su gipso savybėmis, išmokti specifinių lipdymo iš gipso technologijų. Gipso savybės labai panašios į molio – galima lipdyti tiek stambius, tiek smulkesnius kūrinius, o pats gipsas labai smagi, formavimui lengvai pasiduodanti medžiaga.
Ko gero kaleidoskopo gamybos užsiėmimas visiems paliko patį didžiausią ir smagiausią įspūdį, kadangi kaleidoskopas vienas iš įsimintiniausių turėtų žaislų vaikystėje. Vyresni renginio dalyviai tikrai pajuto nostalgiją šiam magiškam žaislui. Tai toks vamzdelis, tarsi žiūronas, į kurį pažvelgus pro mažą skylutę pamatai kažką neįtikėtino – įvairių spalvų ir raštų ornamentus. Menų studijos vadovė Margarita visiems susirinkusiems pasiūlė patiems pasigaminti šį žaislą, kuriam pasigaminti reikia turėti ne tiek daug: kartono ritinėlio, 3-jų stačiakampių veidrodžio plokščių, permatomų plastiko bei kartono gabalėlių, įvairių spalvoto stiklo šukių, blizgių detalių, karštų klijų. Visi dalyviai įsitikino, kad šio paslaptingo žaislo gamyba – reikalauja susikaupimo, kruopštumo ir meninės nuovokos. Po ilgo darbo visi džiaugėsi rezultatu ir stebėjo spalvų žaismą. Šis užsiėmimas įrodė, kad mūsų gyvenimui reikia spalvų.
Kaip bebūtų gaila, per projektas artėjo į pabaigą ir paskutinis užsiėmimas „Fraktalų piešimas“ taip pat įnešė magijos į dalyvių širdis. Kaip teigė menų studijos „Artoteka“ vadovė, pagrindinis fraktalų piešimo tikslas – piešiant ir spalvinant elementarų, kiekvienam prieinamą piešinį susijungti su savo pasąmone, per intuityviai atėjusių spalvų ir formų prizmę ištraukti iš jos informaciją apie savo emocines, psichologines problemas. Viena pagrindinių fraktalų piešimo sąlygų – laikytis nustatytų taisyklių. Būtent tai padeda asmenybės saviraiškai ir tobulėjimui. Fraktalo piešinį sudaro spontaniškai nupieštos linijos ir įvairių dydžių bei formų ploteliai, kurie nuspalvinami spalvotais pieštukais. Visa tai dalyviai darė užsimerkę – vedžioji linijas, vėliau, taip pat užsimerkę, rinkosi spalvas. Bespalvinant mintys atsitraukia, rūpesčiai pasilieka už popieriaus lapo ribų, nes prieš akis – spalvų ir formų pasaulis. Taip bespalvindami klausėmės Margaritos aiškinimo apie spalvas, jų poveikį žmogui. Išgirdome ir atradome sau naudingos informacijos.
Buvo sunku atsisveikinti su Margarita, kuri per visus vykusius užsiėmimus kantriai aiškino technikas, kalbėjo apie medžiagas, spalvas ir kitus dalykus. Baigiantis renginiui padėkota jai ir jos kolegoms, projekto partneriams Ignalinos neįgaliųjų draugijai bei Visuomenės sveikatos biurui ir įteiktos atminimo dovanėles.
Besivaišinant vasaros gėrybėmis – braškėmis, kilo minčių, kad būtų smagu rudenį ar žiemą ir vėl susitikti ir smagiai, turiningai, o svarbiausia, kūrybiškai leisti laiką bibliotekoje.

lrkm logo lt visi 01 110x39ltk logotipas6 146x56
Ignalinos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos
Suaugusių vartotojų aptarnavimo skyriaus vedėja
Virginija Mesropian