Popietė Skaitytojų klube

Renginio metu

Daugelis knygas skaito vienumoje, bet dažnai kyla noras, su kuo nors pasidalinti savo nuomone, išgirsti kitokią. Lapkričio 23 d. Skaitytojų klubo nariai rinkosi į diskusiją „Literatūrinės Nobelio premijos laureatai“. Renginyje, kurį moderavo Irena Šaltienė, buvo, apie ką pasikalbėti.


Nobelio premija įsteigta, pagerbiant švedų pramonininko ir išradėjo Alfredo Nobelio valią. 1895 m. jis savo testamente nurodė, kas galėtų pretenduoti į Nobelio premiją. Mokslininkams, rašytojams, taikos skleidėjams nėra didesnės garbės nei gauti Nobelio premiją. Dabartinė premijos vertė – 930.000 USD, ir ji patenka tarp pelningiausių pasaulio apdovanojimų. 1901 m. premijos dydis prilygo Švedijos universiteto profesoriaus 20-ties metų atlyginimui. Visos premijos, išskyrus Taikos (premija teikiama Osle, Norvegijoje) laureatams įteikiamos Stokholme Švedijos karaliaus.
Nobelio premiją literatūros srityje yra gavę 113 rašytojų, daugiausiai – prancūzai (11), 10 vokiečiai, 8 JAVatstovai, 5 švedai, 3 rusai, 4 lenkai. Pirmasis Nobelio premijos laureatas prancūzų poetas ir eseistas Siuli Priudomas (1901 m.). Šis paskyrimas buvo sutiktas nevienareikšmiškai. Buvo tikimasi, kad pirmoji premija bus paskirta didesniam talentui... Iš Nobelio premijos lėšų Priudomas įsteigė literatūrinę premiją jauniems poetams.
Renginio metu kalbėta, diskutuota apie indų žodžio menininką, dailininką, filosofą R.Tagorę, kurio pagrindinė kūrybos mintis yra, kad mūsų žmonės stengiasi pakeisti pasaulį, jo nesupratę. Aptarta kuo ypatinga I. Bunino kūryba. Kalbtasi ir apie vokiečių rašytoją H. Hesę, amerikiečių rašytoją E. Hemingvėjų, prancūzų filosofą ir rašytoją A. Kamių, lenkų rašytoją Č. Milošą, švedų rašytoją Selmą Lagerliof, lenkų poetę Vislavą Šymborską, kuri dar buvo vadinama poezijos Mozartu. Diskusijų sulaukė rusų rašytojo Aleksandro Soženicyno kūryba, jo kūrinys „Gulago archipelagas“. Rašytojas nuosekliai, remdamasis savo patirtimi, autentiškais buvusių kalinių prisiminimais, pasakoja apie smurto sistemos plėtojimą Sovietų Sąjungoje, apie masines represijas ir genocido akcijas. Vokiečių rašytojas, poetas, skulptorius Gunter Grass išgarsėjo svogūno lupimo idėja. Mes visi esame svogūnai, kuo daugiau lukšteni, tuo labiau jį atsiskleidi. Žinomiausia šiuolaikinės prozos srityje baltarusių rašytoja ir žurnalistė Svetlana Aleksijevič, ji premiją gavo 2015 m., ji inoma iš kūrinių „Karas neturi moteriško veido“, „Černobilio malda“, „Laikas iš antrų rankų“. Rašytojos tekstai ypatingi, jie apie gyvenimą, kuris blogiau už mirtį, sulaužytus ir pavogtus likimus. Knygose prabyla paprasti žmonės, anksčiau retai turėdavę teisę kalbėti.
Nepamirštas šių metų Nobelio premijos laureatas britų rašytojas Kazuo Ishiguro. Šis 62 metų britų autorius žinomas ir mūsų skaitytojams. Lietuviškai išleistos tokios jo knygos kaip „Dienos likučiai“, „Neleisk man išeiti“, už kurią ir gavo Nobelio premiją.
Nepastebimai prabėgo laikas. Renginio dalyviai Išsiskirstė ne tuščiomis, o nešini sudominusiomis knygomis.