Savo valdas projekto dalyviams atvėrė Meikštų dvaras

Projekto dalyviai Meikštų dvare

Rugpjūčio 4-ąją gausus būrys Ignalinos viešosios bibliotekos bičiulių, besidominčių dvarų istorija ir dabartimi, atvyko į dar vieną projekto „Dvarų istorija žadina vaizduotę“ renginį.

Šį kartą dviem autobusais, savo automobiliais projekto gerbėjai sugužėjo į Meikštų dvarą. Graži, tvarkinga aplinka, įspūdingas neogotikinio dvaro, minimo jau nuo XVIII a., pastatas ir, žinoma, puikus, saulėtas, gal kiek karštokas rugpjūčio pradžios oras pasitiko renginio dalyvius. Nuo kaitrių saulės spindulių gelbėjo parko medžių, menančių dvaro pakilimus ir nuopuolius, pavėsis.
Renginį projekto vadovė Laima Andrijauskienė pradėjo rašytojos Gintarės Adomaitytės mintimis iš straipsnio „Apie dvarus dvarelius ir jų galią“, paskelbto internetinėje kultūros svetainėje MENO BANGOS: „Dvarų istorija žadina vaizduotę – kam kiltų noras ginčytis? Vaizduotę žadina patys dvarai, jų prašmatnumas ar graudūs likučiai – net jei apie jų istoriją nežinai visai nieko arba žinai labai nedaug...“. Vėliau ji trumpai pristatė jau vykusias veiklas Vidiškių, Kazitiškio, Kazokinės dvaruose ir dvarvietėse, pakvietė į ateityje numatytus renginius Antaprūdėje, Senajame Daugėliškyjė ir Paliesiuje. „Jau nuo liepos mėnesio keliaujam per Ignalinos rajoną ir gyvai diskutuojam apie dvarus ir dvarvietes, jų istoriją“, – kalbėjo Laima, ji priminė, kad viso projekto metu vyksta akcija „Įamžink savo kraštą”, visi kviečiami fotografuoti ir piešti dvarus, jų architektūrą ir kraštovaizdį. Piešiantiems ir tapantiems patars dailininkė Nijolė Trinkūnienė. Vėliau nuotraukos ir piešiniai bus eksponuojami parodoje, bus išleistas gražiausių, įdomiausių darbų fotoalbumas. Padėkojusi visiems, noriai ir aktyviai į projekto veiklas įsijungiantiems partneriams, Laima pristatė tądien svetingai savo valdų duris atvėrusį VšĮ „Meikštų dvaras“ direktorių Mindaugą Survilą.
Gerbiamas Mindaugas trumpai papasakojo dvaro istoriją. Psirodo, Meikštų dvaras, kaip palikimas, 18 amžiuje iš Naruševičių atiteko Augustinui Vavžeckiui, o 19 a. pabaigoje dvarininkas Simonas Meištovičius pastatė neogotikinės pilies formų rūmus. Tai buvo vieni iš trijų Lietuvoje anglų neogotikos statinių. Iki šių dienų dvarvietėje išlikę keletas įdomios stilistikos pastatų: mūriniai, tinkuoti centriniai rūmai su bokšteliais, įdomia frontono ir langų, durų puošyba, lauko akmenų ir tinkuoto plytų mūro oficina su autentiška tokia pat rūmų fasadų puošyba, medinis svirnas su kalvių darbo vinimis kaltomis durimis; akmenų, plytų mūro ir pjautų rąstų stulpinės konstrukcijos kluonas, tvartai, bravoro griuvėsiai, akmenų mūro ledainės dalis.
Viešosios įstaigos vadovas supažindino ir su dvaro nūdiena. 2001 m. rugpjūčio 6 d. apleistame Meikštų dvaro pastate VšĮ „Meikštų Dvaras“ pradėjo savo veiklą. Šiandien tai (jau renovuotose ir atnaujintose patalpose) didžiausias priklausomybių reabilitacijos centras Lietuvoje, padedantis norintiems išsivaduoti iš priklausomybių gniaužtų.
Nuo dvarų istorijos neatsiejama kultūra, ypatingai muzika. Ši tendencija grįžta, dvaruose vis dažniau rengiami koncertai. Užutrakis, Raudondvaris, kiti dvarai ir, žinoma, Paliesius... O Meikštų dvare tądien svečiavosi žinomas teatro ir kino aktorius, dainuojamosios poezijos koncertų organizatorius ir dalyvis Gediminas Storpirštis su programa „Muzikinė dvarų kultūra ir dainuojamoji poezija“. Jo dainose atgijo D. Saukaitytės, M. Martinaičio, D. Čepauskaitės, G. Grajausko, D. Kajoko, kitų poetų eilės, taip pat vieni gražiausių naujo albumo kūrinių „Vėlinės“, „Kalėdos“, „Velykos“ ir „Vasarvydis“, parašyti poeto Rimvydo Stankevičiaus.
Po koncerto reabilitacijos centro gyventojai surengė ekskursiją po dvaro valdas, mielai atsakė į smalsių lankytojų užduodamus klausimus.
Laima Andrijauskienė ir Ignalinos viešosios bibliotekos kolektyvas tiki, kad visų bendradarbiavimas, visų aktyvus dalyvavimas veiklose lems projekto „Dvarų istorija žadina vaizduotę“ sėkmę, juk sulaukiama vis daugiau besidominančių krašto istorija ne tik tarp ignalinieičų, žmonės atvyksta iš įvairių Lietuvos kampelių. Projekto renginiuose jau apsilankė apie 400 dalyvių. Džiugu, kad dvarų savininkai, tęsdami tradicijas, vykdo kultūrinę veiklą, įsileidžia į savo valdas lankytojus.
Šį Projektą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba.