Valdas Papievis – Tarp Paryžiaus ir Lietuvos

Renginio metu

Tie, kurie spalio 30 d. vakarą paskyrė susitikimui su Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatu rašytoju Valdu Papieviu, nepasigailėjo.

Šis susitikimas – vienas iš tęstinio Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos projekto „Literatūros ir kino dienos bibliotekoje“ renginių, kuris jau nuo 2010 m. skatinana Panevėžio regiono gyventojus skaityti nacionalinę literatūrą ir giliau pažinti Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatus. Projektą remia Lietuvos kultūros taryba. Šį susitikimą kuravo Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos renginių organizatorė Elvyra Pažemeckaitė.
Valdas Papievis nedažnas svečias Lietuvoje, todėl susitikimas buvo puiki proga jį pamatyti ir išgirsti. Paryžiuje gyvenantį lietuvių prozininką, vertėją viešojoje bibliotekoje vakaro metu kalbino jo kurso draugas, kultūros istorikas doc. dr. Darius Kuolys. Pokalbio pradžioje rašytojas tarsi pasiteisino, kad jam daug lengviau yra rašyti nei kalbėti. Nepaisant to, rašytojas kalbėjo daug ir įdomiai, išsakė savo požiūrį į kūrybą, gyvenimą. Tiek renginio moderatorius D. Kuolys, tiek ir ignaliniečiai uždavė svečiui daug klausimų apie mėgstamus autorius, gimtąją kalbą, Vilnių ir Paryžių, rašymą ir emigraciją. V. Papievis taip pat minėjo kokią įtaką jam darė Jono Apučio, Julio Corta'zaro kūryba. Pasakojo apie susitikimus su Ugne Karvelis, Pranu Gailiumi ir kt. Darius Kuolys prisiminė studijas, pirmuosius darbo metus, kurie sutapo su Sąjūdžio atsiradimu.
Svečiai taip pat papasakojo įdomią romano „Brydė“ istoriją. Pasirodo, Valdas Papievis šį romaną parašė maždaug prieš trisdešimtmetį. Knygoje dėliojamos dvi istorijos – pokario žmonių išgyvenimai mažame miestelyje ir Sąjūdžio kūrimasis Vilniuje. Svečias perskaitė keletą šios knygos ištraukų.
V. Papievis – romanų „Ruduo provincijoje“ (1989), „Vienos vasaros emigrantai“ (2003), „Eiti“ (2010 metais įvertintas Liudo Dovydėno premija), „Odilė“ (2015) ir „Brydė“ (2018), apsakymų knygų „Užmaršties slėnis“ (1989) ir „Žiebtuvėliai anarchistai“ autorius. Rašytojas apdovanotas Antano Jonyno, Antano Vaičiulaičio, Lietuvių literatūros ir tautosakos premijomis.
Po renginio visi norintys galėjo įsigyti Valdo Papievio, o taip pat kitų, leidyklos „Odilė“ išleistų, knygų.
Bibliotekos svečių knygoje svečias įrašė: „Labai dėkoju už svetingumą ir nuoširdų susitikimą. Linkėdamas toli ir kūrybingai EITI – V. Papievis.