Dvarai viliojo, traukė ir žadino vaizduotę

Renginio metu

Dvarai... Kas? Kada? Kur? Tokios mintys visą vasarą ir rudenį sukosi ignaliniečių ir Ignalinos kraštu besidominčių žmonių galvose.
Liepos 3 d. Vidiškių dvare startavęs Ignalinos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos projektas „Dvarų istorija žadina vaizduotę“ (žmonių trumpai vadintas „Dvarai“), įtraukęs į savo veiklas nemažą būrį dalyvių, finišavo Paliesiaus dvare gruodžio 10 d.


„Mylėti, nematyti ar nekęsti – jau daugiau nei šimtą metų lietuvius kankinanti dilema dėl dvaro. Atrodo, kad šiandieną vis labiau atsigręžiame į dvarą, atrandame ten kažką artimo, pamatome ten ne tik puikius rūmus ir parkus, bet ir esmingesnių dalykų – mūsų istorijos variklį ir pamatus mūsų kultūrai. Užmiršti nevalia. Laikas atkreipti dėmesį, saugoti, atgaivinti, garsinti, kad nenuskurstume, kad neprarastume pirmosios lemputės Lietuvoje ir knygnešystės globėjų.“ Šiais istoriko Salvijaus Kulevičiaus žodžiais tą vakarą renginį pradėjo projekto vadovė ir siela Laima Andrijauskienė. Ji trumpai apžvelgė projekto kelią, nuo svetingai duris atvėrusių Vidiškių ir Paliesiaus dvarų, aplankyto didžiausio Lietuvoje priklausomybių centro Meikštų dvare, Kazitiškio ir Kazokinės dvarviečių, Antaprūdės dvaro sodybos, kurios šeimininkė maloniai palydėjo ir parodė buvusio dvaro likučius miške, abejingų nepalikusių Senojo Daugėliškio apylinkių. Sužinota daug istorijos faktų ir paslapčių, iškelta hipotezių... Visa tai viliojo, traukė ir žadino vaizduotę. Pasidžiaugta ir projektą vainikavusiu, dažais dar kvepiančiu fotoalbumu, kuriame – akcijos „Įamžink savo kraštą“ rezultatai. Šios akcijos kūriniai tą dieną puošė unikalios pasagos formos Paliesiaus dvaro koncertų salės sienas.
Renginyje dalyvavęs savivaldybės meras Henrikas Šiaudinis dėkojo šauniam bibliotekos kolektyvui, kuris taip kūrybingai bendruomenę priartino prie krašto istorijos, vedė ir rodė paveldo vertybes. Meras prisiminė kai kurių dvarų likimą tarybiniais metais, vėliau jų atgimimą, įdomius susitikimus su senaisiais savininkais, geru žodžiu minėjo dabartinius šeimininkus. Už sėkmingai įgyvendintą projektą ir dėmesį krašto istorijai padėką ir dovanas meras įteikė bibliotekos direktorei Loretai Aleknienei ir projekto vadovei Laimai Andrijauskienei.
„Kur slypi projekto sėkmė? Tai – bendras mūsų visų darbas, palaikymas, užsidegimas, noras sužinoti, patirti ir būti kartu....“, apie darbą projekte kalbėjo bibliotekos direktorė Loreta Aleknienė. Ji pristatė projekte dirbusius bibliotekos darbuotojus: Ingą Besusparienę, Liną Jakubsevičienę, Bangą Berdikšlienę, Jolantą Šalnienę, Rasą Trubilienę, Laimą Banienę, Zoją Boguško, Danutę Daubarienę, Vidą Girdžiušienę, Rimą Misiūnienę, Vandą Lazarevą, Dalią Koršul, Evaldą Kavaliauską, Arvydą Jakubsevičių. Dėkojo projekto partneriams, bičiuliams ir visiems pagalbininkams. Padėkos ir naujosios knygos įteiktos laikraščiams „Nauja vaga“ ir „Mūsų Ignalina“, savivaldybės atstovei ryšiams su visuomene Linai Kovalevskienei, VŠĮ „Meno bangos“, Paliesiaus, Vidiškių ir Meikštų dvarams ir jų savininkams Kęstučiui Mozeriui, Mindaugui Survilui, Antaprūdės dvaro sodybai ir jo šeimininkei Vitai Balčiūnienei, Ignalinos kultūros ir sporto centrui ir jo vadovui Darginui Mikėnui, Dailės studijos mokytojai Nijolei Trinkūnienei, Ignalinos seniūnui Jonui Polito, kuris laikinai eina ir Vidiškių seniūno pareigas, Linkmenų seniūnui Jonui Aleknai, Kazitiškio – Drąsučiui Jalinskui, Rimšės seniūnei Tatjanai Jarutienei, Mielagėnų bendruomenei. Dėkota projekto savanoriams: rašytojai Gintarei Adomaitytei, biologijos mokslų daktarui Broniui Šablevičiui, profesoriui Remigijui Noreikai, žygeiviui Kęstučiui Čeponiui ir fotografui Algirdui Panavui. Neliko be dovanų ir padėkų akcijos „Įamžink savo kraštą“ dalyviai tapę ir piešę Ignalinos krašto dvarus, dvarvietes, parkus. Jų vizijos, matyti vaizdai, dvarų fragmentai – drobėse ant popieriaus.
Vakarą užbaigė nuostabi asociacijos „Slinktys“ parengta literatūrinė-muzikinė programa „Iš svaiginančios Italijos...". Paliesiaus dvaro koncertų salėje skambėjo, į autentišką XIV a. Italijos atmosferą nukėlusios, vieno ryškiausių ankstyvojo italų Renesanso literatūros paminklų Giovanni Boccaccio „Dekamerono" ištraukos, kurias skaitė aktorius Ramūnas Abukevičius. Įvairių epochų itališkas dainas ir arijas atliko sopranas Aušra Liutkutė, jai akomponavo Asta Kvasytė.
Baigėsi dar viena, pusę metų trukusi projektinė kelionė, tiesiog už rankos vedusi kiekvieną, to norintį, krašto pažinimo keliu. Aplankyti tik keli dvarai ir dvarvietės, kiti laukia mūsų visų dėmesio.