Duomenų bazės bibliotekoje – tai lobis, kuriuo gali naudoti visi

Biblioteka pastaruoju metu tapo ne tik vieta, į kurią ateinama paskaityti arba pasiskolinti leidinių. Čia vyksta įvairūs renginiai, edukacijos, mokymai. Norėtume atkreipti dėmesį ir į mūsų bibliotekos prenumeruojamas ir laisvos prieigos duomenų bazes, jos šiuo COVID-19 ir karantino išbandymų metu gali būti ypač aktualios. Kas tai yra, kaip ir kodėl jos gali būti naudingos, kalbiname suaugusių vartotojų aptarnavimo skyriaus vyresn. bibliografę Sigutę Pradkelienę.

Ignalinos viešojoje bibliotekoje yra galimybė naudotis nemokamomis duomenų bazėmis (DB). Ar galite paaiškinti, kas tai yra?

Duomenų bazė (angl. database) – tai įvairių duomenų (straipsniai, knygos, vaizdo ir garso medžiaga) susistemintas ir sutvarkytas rinkinys, kuriuo galima individualiai naudotis elektroniniu būdu. Duomenų bazės yra svarbus kokybiškos informacijos šaltinis, jų prenumerata pagerina viešųjų bibliotekų vartotojų informacinį aprūpinimą, užtikrina galimybę naudotis ne tik spausdinta, bet ir elektronine informacija, kuri nėra laisvai prieinama internete.

Išgirdus žodžius DB gali susidaryti įspūdis, kad jos yra skirtos tik studijuojančiam ar akademinių žinių ieškančiam žmogui. O gal visgi jose naudingos informacijos gali rasti kiekvienas?

Duomenų bazės dažniausiai naudojamos mokymosi, studijų arba mokslinio darbo rašymo tikslais. Bet gali būti naudojamos ir profesiniais tikslais, laisvalaikio poreikiams tenkinti.

Kokios DB prenumeruoja Ignalinos viešoji biblioteka? Apibūdinkite jas, ar visos yra „laisvos prieigos“? Ar jomis galima naudotis tik prisijungus kompiuteriais bibliotekoje?

Ignalinos viešoji biblioteka prenumeruoja teisinę duomenų bazę Infolex, muzikos duomenų    bazę Naxos Music Library ir įvairios tematikos EBSCO Publishing duomenų bazę. Infolex duomenų baze galima naudotis tik bibliotekoje. O duomenų bazėmis Naxos Music Library bei EBSCO gali naudotis jas prenumeruojančių bibliotekų skaitytojai, bibliotekose arba namie. Dėl slaptažodžio reikia kreiptis į bazes prenumeruojančias bibliotekas.

Kokiomis kalbomis yra pateikiama informacija duomenų bazėse?

Duomenų bazės Naxos Music Library bei EBSCO pateikiamos anglų kalba.

Infolex – tai lietuviška teisinė duomenų bazė, kurioje pateikiami teisės aktai ir praktika. Čia galima atlikti Lietuvos Respublikos valstybinių institucijų norminių teisės aktų su visais pakeitimais ir kitų dokumentų paiešką, susipažinti su Lietuvos teismų praktika administracinėse, civilinėse, baudžiamosiose bylose, taip pat Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimais bylose prieš Lietuvą, Europos Teisingumo Teismo dokumentais.

Bibliotekoje yra „Naxos Music Library“ duomenų bazė, kuri yra apibūdinama kaip klasikinės muzikos lobynas. Gal galite plačiau papasakoti apie ją? Ką ten suras lankytojas?

Tai išsami muzikos duomenų bazė, kurioje pateikiami klasikinės, džiazo, pasaulio tautų folkloro, šiuolaikinės populiariosios, roko muzikos kokybiški įrašai.  Duomenų bazėje rasite kompozitorių ir atlikėjų biografijas, muzikos terminų žodyną, operų libretus ir kt. Kiekvieną mėnesį ji pasipildo naujais įrašais. Su šia muzikos el. biblioteka bendradarbiauja apie 600 garso įrašų kompanijų. Šioje DB yra ir vaikams skirtas kampelis, kuris supažindina su muzika anglų kalba. Taip pat galima susikurti savo grojaraštį. Vienu metu duomenų baze naudotis gali tik 3 vartotojai, todėl, baigus darbą, reikia nepamiršti atsijungti – paspausti raudoną mygtuką Log-Out.

Ar bibliotekoje esančios duomenų bazės pateikia viso teksto straipsnius? Ar prisijungus prie duomenų bazių yra galimybė tik skaityti straipsnius, ar galima juos parsisiųsti?

EBCSO Publishing – duomenų bazė, kurią sudaro kelios dešimtys įvairių mokslo sričių žurnalų, knygų bei laikraščių duomenų bazių. Ši duomenų bazė apima technikos, humanitarinių, socialinių mokslų, medicinos, sveikatos apsaugos ir kitų mokslo sričių straipsnius.  Pateikiami viso teksto dokumentai. Prisijungus galima atsisiųsti straipsnius PDF formatu, HTML formatas leidžia išsiversti tekstą į kitą kalbą, klausytis garso įrašo. Iš Infolex taip pat galima parsisiųsti straipsnius.

Biblioteka taip pat siūlo naudotis laisvos prieigos duomenų bazėmis: bibliotekos elektoriniu katalogu, Lietuvos integralios bibliotekų informacijos sistemos (LIBIS) ir Nacionalinės bibliografijos duomenų banku. Kas yra pateikiama šiose domenų bazėse? Kaip lankytojas gali jomis pasinaudoti?

Ignalinos bibliotekos elektoriniame kataloge galima rasti informacijos apie Ignalinos viešojoje bibliotekoje esamas knygas, periodinius leidinius, garso įrašus ir kt. dokumentus. Pateikiami straipsnių įrašai iš periodinių leidinių bei monografijų apie Ignalinos kraštą ir jo žmones.

LIBIS suvestinis katalogas – tai bendra bibliogafinė sistema, jungianti į vieną visumą informaciją apie Lietuvos bibliotekose saugomus dokumentus. Galima rasti informacijos apie lietuviškas knygas, knygas užsienio kalbomis, natas, žemėlapius, periodinius ir tęstinius leidinius, vaizdo ir garso įrašus, elektroninius išteklius. Vartojas gali matyti kokioje Lietuvos bibliotekoje dokumentas yra.

Nacionalinės bibliografijos duomenų banke pateikiami žurnalų, laikraščių, tęstinių leidinių, almanachų, mokslo darbų ir kitų rinkinių, monografijų, garso įrašų, elektroninių išteklių (straipsnių) bibliografiniai įrašai.

Tai laisvos prieigos duomenų bazės, prieinamos kiekvienam. Visus katalogus galima rasti internete.

Kur kreiptis skaitytojui, kuris nori pasinaudoti jį sudominusia duomenų baze?

Jeigu esate mūsų bibliotekos vartotojas, dėl individualaus prisijungimo duomenų kreipkitės el. paštu info@ignalinosvb.lt  (laiške parašykite savo vardą, pavardę, bibliotekos vartotojo pažymėjimo numerį ir savo el. pašto adresą) arba tiesiog į bibliotekos darbuotojus.

Siekdama, kad svetainė sklandžiai veiktų ir pagerėtų Jūsų naršymo patirtis, Ignalinos rajono savivaldybės viešoji biblioteka naudoja slapukus. Jei sutinkate, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Pažymėtina, kad kai kurios svetainės dalys gali neveikti, kaip numatyta, jeigu nesutiksite su slapukų politika.