Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena paminėta Ignalinos viešojoje bibliotekoje. Prisimintas lietuvių kalbai sunkiausias draudimo laikotarpis ir jos kelias į žodžio išlaisvinimą. Šventiniame renginyje buvo apdovanoti savivaldybės organizuoto kalbos konkurso nugalėtojai, pristatyta virtuali paroda. Renginio dalyviai savo žinias pasitikrino viktorinoje.

Kalbos ir knygos puoselėtojus  sveikino savivaldybės mero pavaduotojas Juozas Rokas. Skambėjo Justino Marcinkevičiaus žodžiai apie kalbą ir Ignalinos Miko Petrausko muzikos mokyklos mokinės Ramintos Akinskaitės daina.

1904 metais gegužės 7 dieną specialiu caro administracijos įsaku Lietuvoje buvo panaikintas 4 dešimtmečius trukęs tamsusis lietuvių kalbos, lietuviškos knygų leidybos, spaudos ir laisvo žodžio draudimas, sukūręs unikalią knygnešių ir daraktorių gadynę.  1864 metais prasidėjo baisios rusų carinės valdžios represijos, kuriomis buvo siekiama sunaikinti lietuvių kalbą – vieną iš brangiausių tautai savasčių. Uždarytos nevalstybinės mokyklos, uždraustas bet koks mokymas lietuvių kalba, nebuvo galima leisti spaudos (laikraščių, žurnalų ir knygų) lietuvių kalba, išskyrus maldaknyges ir elementorius (juose lietuviški žodžiai turėjo būti parašyti ne įprastais rašmenimis, o lietuviams nesuprantama kirilica).

Tačiau tautinė dvasia ir gimtoji kalba šviesuolių ir paprastų žmonių pastangomis buvo išsaugotos. Per 40 spaudos draudimo lietuviškoji spauda visgi augo, nepaisant jokių persekiojimų ir taikomų bausmių. Veltui nuėjo rusų pastangos įpiršti valdžios leidžiamas knygas, spausdintas rusiškomis raidėmis.

Deja, ne visa Lietuva galėjo vienodai džiaugtis kalbos ir spausdinto žodžio laisve. Ignalinos krašto istorija yra kitokia. Čia gyvenantiems žmonėms dar buvo lemta iškęsti lenkų okupaciją, polonizaciją ir lietuvybės gniuždymą. Biblioteka parengė virtualią parodą apie spaudos draudimo laikotarpį, Ignalinos krašto šviesuolius, knygnešius, čia veikusias draugijas ir slaptas mokyklas. Parodą pristatė vyresnioji bibliotekininkė Laima Banienė.

Savivaldybės administracija jau daugelį metų organizuoja kalbos konkursą „Padėk suklupusiam žodžiui“. Šių metų konkurse dalyvavo 52 asmenys (16 suaugusiųjų ir 36 mokiniai).

Suaugusiųjų grupėje geriausiai darbą atliko ir 47 balus surinko Danguolė Meldžiūnaitė, antrąją vietą užėmė po 45,4 balo surinkusios Virginija Kamarauskienė ir Roma Ksenzovienė, trečiąja – Jurgita Ulkienė (44,5 balo).

Iš 36 moksleivių geriausiai sekėsi Ignalinos gimnazijos mokiniui Matui Kovalevskiui (43 balai), antrąją vietą užėmė 40 balų surinkęs Ignalinos gimnazijos mokinys Gediminas Čeponis, trečiąją – 39,2 balo surinkusi Ignalinos gimnazijos mokinė Sophie Schedler.

,,Dėkojame, kad stengiatės prisiliesti prie gimtosios kalbos, padedate ugdyti raštingą, inteligentišką visuomenę“,– sakė konkurso organizatorė Laima Sidorenkienė. Ji kartu su mero pavaduotoju konkurso laureatams įteikė savivaldybės dovanas ir mero padėkas.

Daugiau renginio nuotraukų: https://bit.ly/3eyGRTn

parengė Lina Kovalevskienė,

tel. (8 386) 51824, mob. 8 656 704

el. p. lina.kovalevskiene@ignalina.lt

Siekdama, kad svetainė sklandžiai veiktų ir pagerėtų Jūsų naršymo patirtis, Ignalinos rajono savivaldybės viešoji biblioteka naudoja slapukus. Jei sutinkate, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Pažymėtina, kad kai kurios svetainės dalys gali neveikti, kaip numatyta, jeigu nesutiksite su slapukų politika.