Rašome kūrybiškai stovykloje „Pasakoja tekstai“

Birželio 29 d. bibliotekoje vyko kūrybinio rašymo dirbtuvės su kūrybinio rašymo lektore, Kauno technologijos universiteto dėstytoja, publicistikos ir grožinės literatūros autore Aldona Tuur. Kaip teigė lektorė, jai kūrybinio rašymo seminarų vedimas yra mėgstama veikla, nes tokie seminarai gali paskatinti užbaigti pradėtą kūrinį, o galbūt apskritai pradėti savo mintis ir idėjas dėlioti popieriaus lape. Dirbtuvių metu dalyviai praktikavo istorijų pasakojimo meną „Herojaus kelionė – būdas išmokti rašyti taip, kad skaitytų visi“. Reikėjo atlikti praktines užduotis, kurios leido atpažinti bei susipažinti su esminiais pasakojimo elementais. Dalyviai mokėsi įvaldyti vieną populiariausių pasakojimo metodikų – storytelling‘ą.  

Dirbtuvių metu dalyviai aiškinosi pasakojimo struktūrą, kuri egzistuoja jau nuo Aristotelio laikų, kalbėjosi apie kūrinio herojų, jo kelionę per 12 žingsnių (kelionės centre yra personažas), pagal Christopher Vogler knygą „The Writer‘s Journey: mythic Structure for Writers“.

Šiose dirbtuvėse buvo daug rašoma, dalinamasi tekstais, sukurtais personažais, jų kelione, išgyvenimais. Kiekvienas personažas buvo skirtingas, įdomus, originalus. Dirbtuvių dėka dalyviai praturtėjo, galbūt, tapo truputį geresniais rašytojais. 

Birželio 30 d. Ignalinos jaunimas dalyvavo virtualiose kūrybinėse dirbtuvėse su jaunosios kartos prozininke, profesionale scenariste, dramaturge, kūrybinio rašymo dėstytoja Lina Simutyte. Užsiėmimai buvo orientuoti į smulkiosios prozos kūrimą bei rašymą „Trumpieji pasakojimai. Novelės“. Lina Simutytė 2020 metais išleido pirmą apsakymų rinkinį „Miesto šventė“, už kurią gavo Jurgos Ivanauskaitės literatūrinę premiją.

Šios kūrybinės dirbtuvės buvo tarsi tąsa prieš tai buvusių, nes taip pat buvo kalbama apie trumpo prozos kūrinio struktūrą.  Nors šiuolaikinės novelės laisvėja, tačiau turi smūginę pabaigą, t.y. įvyksta personažo pasikeitimas arba jis yra pakeliui į pasikeitimą.

Dalyviams prieš užsiėmimą lektorė pasiūlė perskaityti Akvilės Kavaliauskaitės novelę „Niuansas“ iš jos novelių rinkinio „Kūnai“. Taip pat dirbtuvių metu buvo žiūrimas vaizdo klipas Beissoul&Einius „Lion“, kuris aptartas smulkiau, nagrinėti jo struktūriniai elementai, veikėjai, jų vidiniai konfliktai. Vėl buvo kalbama apie struktūrą, sudarytą iš 12 elementų, kurti tekstai. Vėliau šie tekstai skaitomi, aptarta, ką galima papildyti, kur link pakreipti savo pasakojimą, ieškojoma tinkamų veiksmų sekos, herojaus pokyčio taško, kuris dažniausiai įvyksta ne išorėje, o viduje, nes personažo charakteris nepakeičiamas, tačiau keičiasi jo elgesys, siekiant tikslo. Dalyviai gavo daug naudingos informacijos, patarimų, gerų knygų ir filmų rekomendacijų savo novelių kūrimui, ir, aišku, geriausias patarimas, tai gaudyti įkvėpimą, ieškoti istorijų aplink save, gal net užsirašinėti žmonių pokalbius ir priskirti jiems savo herojus.

Tai Ignalinos bibliotekos projekto „Kūrybinio rašymo stovykla jaunimui „Pasakoja tekstai“ renginiai, dalinai finansuojami Lietuvos kultūros tarybos.

Siekdama, kad svetainė sklandžiai veiktų ir pagerėtų Jūsų naršymo patirtis, Ignalinos rajono savivaldybės viešoji biblioteka naudoja slapukus. Jei sutinkate, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Pažymėtina, kad kai kurios svetainės dalys gali neveikti, kaip numatyta, jeigu nesutiksite su slapukų politika.