Baigėsi 5-asis Virtualios filosofijos skaityklos sezonas

Virtuali filosofijos skaitykla – tai jau 5 sezoną vykusi Molėtų r. sav. viešojoje bibliotekoje užgimusi iniciatyva, iš dalies finansuojama Lietuvos kultūros tarybos. Čia kas savaitę, viso rudens metu, dalyviai gaudavo po filosofinį tekstą, vėliau aptariamą virtualaus susitikimo metu Zoom’e.

Skaitykla prasidėjo 2020-ųjų pavasarį, kuomet karantinas gan drastiškai pakeitė daugelio gyvenimo būdus. Bibliotekos taip pat ne išimtis – veiklos galėjo tęstis tik kitu formatu, kurį ir reikėjo surasti. Šiuo atveju susitikimus nuotoliu galima laikyti nemažu žingsniu į priekį plečiant biblioteką už fizinių jos pačios ribų, nes virtualumas – vienas didžiausių šios skaityklos privalumų: į ją galima prisijungti iš bet kur, kur tik siekia interneto ryšys. Čia turi galimybę susirinkti visi, norintys geriau suprasti save ir pasaulį, gvildenti aktualias, įdomias, nepažintas filosofines temas.

Virtualią filosofijos skaityklą nuo pat jos pradžios kuruoja filosofė prof. dr. Lina Vidauskytė, su kurios pagalba skaitytojų grupė gilinasi į filosofinius tekstus įjungdama vizualiuosius menus ir savo gyvenimo patirtis. Į skaityklos susitikimą taip pat prisijungia ir visada diskusijai pasiruošęs filosofas prof. dr. Tomas Sodeika. Gauti skaitinius bei gaires ir dalyvauti prisijungiant prie virtualių susitikimų gali visi norintys nepriklausomai nuo amžiaus, išsilavinimo. Tai matoma ne tik teorijoje, bet ir praktikoje: skaitykloje dalyvių amžius varijuoja nuo gimnazistų iki senjorų, o ir prisijungiama iš įvairiausių vietų – iš gatvės, autobuso, ligoninės, metro, vienuolyno. Skaitykla taip pat draugiška ir intravertams, ir ekstravertams – prisijungus norint galima įsitraukti į bendrą diskusiją ar tiesiog palaikyti patogią sau distanciją klausantis diskutuojančiųjų.

Skaityklos naujienlaiškį su tekstais kas savaitę gaudavo visi užsiregistravę skaitytojai, kurie pagal galimybes įsijungdavo į kassavaitinius susitikimus-tekstų aptarimus. Susitikimų temos ir skaitiniai L. Vidauskytės buvo parenkami atsižvelgiant į istorinį laikotarpį, aktualumą skaityklos lankytojams; labai dažnai šie tekstai kvietė permąstyti nūdienos aktualijas ir šurmulį visuomenėje keliančias problemas. Šį sezoną be dešimties kuratorės moderuojamų susitikimų taip pat įvyko trys atviros paskaitos, kurių metu buvo suteikiama vieša prieiga ir leidžianti dalyvauti ir pirmą kartą apie skaityklą girdintiems. Kassavaitinių susitikimų metu jau buvo skaitomi Ivano Illicho, Karlo Jasperso, Edwardo Saido, Martino Heideggerio ir Friedricho Nietszchės ir kt. tekstai, o atviras paskaitas vedė filosofas, VDU profesorius Gintautas Mažeikis, pasakojęs apie teurgijos, vaizduotės dialektikos ir fašizmo skirtį, filosofė, kultūrologė Dalia Staponkutė, analizavusi politikos ir kultūros santykį pastarosios nykimo atžvilgiu ir pati Lina Vidauskytė, ,pasakojusi apie buvimo savimi ryšį su soc. medijomis.

Virtuali filosofijos skaitykla iš naujo suaktualiną ir skatina skaityti bibliotekos fonde esančius tekstus, asmeninį dalyvių tobulėjimą, bibliotekos darbuotojų įgūdžius dirbant virtualioje erdvėje, organizuojant renginius joje. Skaityklos išliekamoji vertė akivaizdi, nes jos veikla tęsiama būtent skaitytojų pageidavimu. Daugiau informacijos apie ką tik vykusį 5-ąjį skaityklos sezoną rasite Molėtų r. sav. viešosios bibliotekos interneto svetainėje www.moletai.rvb.lt.

Dėkojame projekto partneriams: Molėtų gimnazijai, Zarasų rajono savivaldybės viešajai bibliotekai, Ignalinos rajono savivaldybės viešajai bibliotekai ir Molėtų rajono savivaldybei.

Molėtų viešosios bibliotekos informacija

Nuotraukos autorius – Darius Janutis

Siekdama, kad svetainė sklandžiai veiktų ir pagerėtų Jūsų naršymo patirtis, Ignalinos rajono savivaldybės viešoji biblioteka naudoja slapukus. Jei sutinkate, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Pažymėtina, kad kai kurios svetainės dalys gali neveikti, kaip numatyta, jeigu nesutiksite su slapukų politika.