Panevėžio regiono bibliotekininkų stažuotė Amsterdame

Gegužės 6–10 d. Panevėžio regiono bibliotekininkai dalyvavo mokymuose ir darbo stebėjimo vizite Amsterdame (Nyderlandai). Stažuotės tema „Bibliotekos paslaugos medijų ir informacinio raštingumo temomis, taikant dirbtinio intelekto įrankius“. Šioje stažuotėje dalyvavo Ignalinos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vartotojų aptarnavimo aptarnavimo skyriaus vedėja Virginija Mesropian.

Dalyviai lankėsi Amsterdamo viešojoje bibliotekoje (OBA), kurioje yra didžiulė olandų ir tarptautinių žurnalų kolekcija, daugiau nei 1000 vietų darbui, 600 vietų – darbui kompiuteriu. Čia taip pat yra radijo stotis, teatro bei koncertų salės, tūkstančiai knygų, CD ir DVD kolekcijos. Biblioteka vykdo įvairias veiklas – kūrybines stalo žaidimų dirbtuves vaikams ir jaunimui, neformalųjį suaugusiųjų švietimą, taip pat siūlo „Skaitmeninės pagalbos“ paslaugų paketą žmonėms neturintiems tinkamų skaitmeninių įgūdžių ir kt.

Bibliotekininkai lankėsi Amsterdamo laisvajame universitete (Vrije Universiteit Amsterdam), kuris garsėja savo aukštos kokybės tyrimais ir moksliniais projektais, įskaitant dirbtinio intelekto, medijų ir informacinio raštingumo sritis. Bibliotekininkams vyko mokymai, kuriuos vedė šiame universitete studijuojantis magistrantas ir DI konsultantas Martynas Vaznonis. 30 tūkst. studentų turinčiame universitete aktyviai nagrinėjami dirbtinio intelekto klausimai. Mokymų metu bibliotekų specialistai gilinosi į DI algoritmų veikimo principus, mašininio mokymosi procesą bei neuroninių tinklų modelius. Nemažai dėmesio mokymuose skirta ir DI trūkumams: šališkumui, kainų disbalansui, „juodosios dėžės“ algoritmams, informacijos burbulams ir nesugebėjimui prisitaikyti. Aptarti ir realūs DI panaudojimo pavyzdžiai, tokie kaip nuotraukų ir tekstų klasifikavimas, objektų atpažinimas vaizdo įrašuose, scenų atkūrimas iš nuotraukų, vaizdų modeliavimas, garso įrašų optimizavimas, orų prognozės, akcijų rinkos prognozės, tekstų, vaizdų ir vaizdo įrašų generavimas.

Po mokymų bibliotekininkai dalyvavo stebėjimo vizituose muziejuose ir galerijoje, čia galėjo mokymuose gautą informaciją pastebėti lankomuose objektuose, kadangi šios įstaigos naudoja DI savo veiklos tikslams.

Bibliotekininkai aplankė Amsterdamo valstybinį muziejų (Rijksmuseum).  Rijksmuseum yra vienas žymiausių meno muziejų Amsterdame. Muziejuje eksponuojama daugiau nei 8 tūkst. meno kūrinių, chronologiškai apimančių laikotarpį nuo viduramžių iki XX a. pradžios. Pagrindinė Rijksmuseum ekspozicija skirta Nyderlandų Aukso amžiaus menui (XVII a.). Čia galima pamatyti garsių to meto dailininkų, tokių kaip Rembrantas, Janas Vermeris, Janas Stenas, Fransas Halsas ir kt., kūrinius. Taip pat yra eksponuojami baldai, taikomosios dekoratyvinės dailės dirbiniai. Be nuolatinių ekspozicijų, muziejuje rengiama daug įvairių teminių parodų. Rijksmuseum yra vienas svarbiausių Amsterdamo turistinių objektų. DI muziejuje naudojamas paveikslams atpažinti ir autorystei nustatyti, lankytojų patirties gerinimui, parodų kuravimui, auditorijos įtraukimui, analizei ir kt. DI buvo panaudotas restauruojant bene žymiausią olandų dailininko Rembranto (1606–1669 m.) šedevrą „Nakties sargyba„ (The Night Watch). Pasitelkiant DI buvo atkurta pirminė paveikslo išvaizda, kadangi  XVIII a. pr. paveikslas buvo apkirptas ir neteko dviejų kompozicijos figūrų.

Bibliotekos specialistai taip pat lankėsi Van Gogo meno muziejuje, kuriame sukaupta didžiausia dailininko tapybos darbų ir piešinių kolekcija. Jame yra pristatoma dalininko Vincento van Gogo asmenybė, kūryba, gyvenimo vingiai, amžininkų darbai. Pasitelkdamas DI muziejus  vertina lankytojų atsiliepimus, kadangi per metus šį muziejų aplanko beveik 2 mln. žmonių.

Lankymasis galerijoje „Dead End Gallery“ bibliotekininkams sukėlė įvairių minčių ir pamąstymų DI tema, ar galime DI sukurtus kūrinius traktuoti, kaip meno? „Dead End Gallery“ yra pirmoji galerija pasaulyje, kurioje fiziškai eksponuojami ir saugomi kūriniai, sukurti mašininiais algoritmais. Todėl kyla klausimas, ar DI nepažeidžia autorių teisių, tačiau tarptautinė teisininkų bendruomenė sutarė, kad DI sukurti kūriniai priklauso visiems.

Stažuotė buvo vertinga patirtis, suteikusi Panevėžio regiono bibliotekininkams galimybę gilinti savo žinias medijų ir informacinį raštingumo bei dirbtinio intelekto temomis. Paskatino kritiškai vertinti ateities technologijas.

Siekdama, kad svetainė sklandžiai veiktų ir pagerėtų Jūsų naršymo patirtis, Ignalinos rajono savivaldybės viešoji biblioteka naudoja slapukus. Jei sutinkate, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Pažymėtina, kad kai kurios svetainės dalys gali neveikti, kaip numatyta, jeigu nesutiksite su slapukų politika.