Paskutinį gegužės šeštadienį Mielagėnų bibliotekos skaitytojų būrelis išsiruošė pakeliauti, aplankyti legendomis ir padavimais apipintą Sirvėtos regioninio parko kampelį – Kačėniškės piliakalnį ir Šventos gyvenvietę.
Išvyką pradėjome nuo Kačėniškės. Didingas piliakalnis, slypintis už miško ir pelkės, gamtos vaizdai ir kvapai keliautojoms sukėlė literatūrines asociacijas –jos beeidamos, besidairydamos vis prisimindavo skaitytų kūrinių fragmentus, kartais uždainuodavo. Taip gavosi natūraliai, neplanuotai. Po išvykos viena jos dalyvių, Onutė, parašė: Ačiū už nepamirštamą kelionę, švylių švelnumą, auksinius raktažolių raktelius, kiminų vėsą, už tai, kad priminei ir Kairabalę, ir Severiutės raistelį, ir Anykščių šilą. Globojai mus kaip deivė Laima, todėl ir Perkūnas neišgąsdino, ir Maumas neįtraukė. Buvo saugu, ramu, įdomu, skanu ir jau norisi tęsinio…
Antroji kelionės dalis tęsėsi Šventos kaime. Sirvėtos regioninio parko lankytojų centro darbuotojos lydimos apžiūrėjome ten įrengtą vidaus ekspoziciją, kurios tema „Mitologija“. Pagrindinio ekspozicijos elemento – Gyvybės medžio viduje išklausėme sakmę apie Bėlio ežero paslaptis, sužinojome vietovardžio Kochanovka kilmę. Po to patraukėme skulptūrų taku, pasisėmėme jėgų senųjų liepų pavėsinėje. O pabaigoje, virš galvų pakibus lietaus debesiui ir besukant link mašinos, buvo dar vienas netikėtas susitikimas: šneki ir draugiška moteris pasirodė besanti Šventos kaimo bibliotekininkė. Trumpas pokalbis baigėsi tuo, kad nutarėme bendradarbiauti, organizuoti bendrą renginį.
Ir baigiant pasakojimą – patarimas besiruošiantiems vykti šiuo maršrutu: labai verta perskaityti Šarūno Laužadžio knygą „Sakmės ir padavimai apie Nalšios žemę“.
Rima Misiūnienė, Mielagėnų kaimo bibliotekininkė