PASAKIŠKOS ATOSTOGOS IGNALINOS RAJONO BIBLIOTEKOSE

Vasara – atostogų ir poilsio metas, kai duris užveria mokyklos, nebevyksta užklasinės veiklos, o vaikai turi daugiau laisvo laiko. Tačiau ne visi tėvai gali suteikti savo atžaloms turiningą ir aktyvų laisvalaikį, išleisdami juos į mokamas poilsio stovyklas ar turistines keliones. Tad šiais metais į pagalbą atskubėjo Ignalinos rajono savivaldybės viešoji biblioteka, parengusi projektą pagal VPS priemonę „Kultūros savitumo išsaugojimas, tradicijų tęstinumas“, kuris iš dalies finansuotas iš EŽŪFKP ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų, paremtas UAB „Legra“. Turiningai vasaros atostogų pradžią praleisti pasiūlyta Ignalinos rajono bibliotekose. Stovyklos vyko Strigailiškio, Ceikinių, Vidiškių, Kazitiškio, Dūkšto, Didžiasalio bibliotekose, tad norintys dalyvauti galėjo išsirinkti jiems arčiausiai namų esančią.

Vaikų vasaros dienos stovyklos, kurių tikslas sudaryti sąlygas Ignalinos rajono vaikams ir jaunimui vasaros stovyklų metu per skaitymą pažinti krašto kultūros tradicijas ir senuosius amatus, vyko birželio 18–liepos 5 dienomis. Tai nemažas iššūkis bibliotekininkėms, nes tokios veiklos bibliotekose vyko pirmą kartą. Kiekvienoje iš šešių bibliotekų 10 dienų vyko įvairiausi užsiėmimai Lietuvių liaudies pasakų tematika, skatinantys Ignalinos rajono vaikus ir jaunimą domėtis amatais ir savo krašto tradicijomis.

Kiekviena stovyklos diena buvo kruopščiai suplanuota, turėjo atskirą temą ir pavadinimą. Vilnos, molio  ir šiuolaikinių pasakų kūrimo dirbtuvės vadinosi „Kurkime pasaką“. Tris dienas vyko skirtingos edukacijos. Edukacija nuo avytės iki veltinuko „Vilnos pasaka“ vyko kartu su vilnos vėlimo tautodailininke Marijona Lukaševičiene. Vaikai buvo supažindinami su senuoju vilnos, vėlimo (veltinių) amatu. Kiekvienas stovyklos dalyvis galėjo nuvelti veltinuką pasakos personažui.Edukaciją „Pasakų molis“ pristačiusi Jolita Bužinskienė, atskleidė molio paslaptis, papasakojo kam mūsų krašte buvo naudojamas molis, jo dirbiniai, o stovyklautojai nulipdė po pasakos personažą.  Nepaliko nei vieno abejingo susitikimas su profesionaliu menininku Pauliumi Juodišiumi edikacijoje „Pasaka be galo“. Į pasakos kūrimą įsitraukė visi stovyklos dalyviai. Kiekvienas dalyvis prisidėjo prie bendro šiuolaikinės pasakos kūrybos proceso.

Kita įdomi veiklų tema stovyklose – „Pieškime pasaką“. Tautodailininkė Nerija Daubarė stovyklautojus supažindino su lietuvių liaudies ornamentų (raštų) motyvais, jų kūrimo galimybėmis, paaiškino kokie ornamentai būdingi mūsų kraštui. Vaikai išbandė akvarelės liejimą ir tapymą pirštukais.

Dar viena veikla – „Dainuokime pasaką“ – lietuvių liaudies pasakų su dainuojamaisiais intarpais skaitymas ir vaidinimas. Užsiėmimus vedė ir stovyklautojams padėjo bibliotekos darbuotojai bei jaunieji savanoriai, talkinę kiekvienoje stovykloje. Susipažinta su šešėlių teatru, vaidintos lietuvių liaudies pasakos, pasakų dainuojamieji intarpai atlikti pačių pasigamintais muzikiniais instrumentais.

Smagi pažintinė ekskursija į Lietuvos teminę sodybą „Šlyninkos malūnas“ tema„Keliaukime su pasaka“ nepaliko abejingo nei vieno. Ekskursijos metu sodybos šeimininkai vaikams pasakojo kaip ant mūsų stalo atsiranda duona, tikras malūnininkas pristatė savo amatą. Kiekvienas ekskursijos dalyvis suminkė po duonos kepalėlį, ragavo labai skanių razavų blynų.

Smagiai prabėgo kūrybinė, atraktyvi iškyla gamtoje su stebuklinėmis pasakomis „Suraskime pasakos herojus“. Stovyklautojai skaitė pasakas, gamino jų personažus iš gamtoje rastų medžiagų, žaidė žaidimus.

Edukacijos „Stebuklingų žolelių arbata“ metu susipažinta su žolininkystės amatu,  degustuotos žolelių arbatos, ieškota vaistingųjų augalų gamtoje, pačių vaikų kurtos užduotys, organizuotos viktorinos apie mūsų aplinkoje augančias vaistažoles.

Žaidimų dienos „Ieškokime pasakų lobių” metu vaikai išbandė stalo žaidimus, interaktyvų žaidimą „Kahoot“, ieškojo paslėptų lietuvių liaudies pasakų lobių.

Paskutinę stovyklų dieną – „Sukurkime savo pasaką“ – stovyklautojai kūrė pasakas, rašė „Pasakišką dienoraštį“, dalinosi įspūdžiais.

Kiekviena stovyklos diena prasidėdavo linksma rytine mankšta, judriais lietuvių liaudies, stalo žaidimais, žaidimais lauke su klounu Vitaminu, pasakiškos arbatėlės ragavimu. Diena baigdavosi laiško draugui rašymu. Projekto „Amatai atgyja pasakose“ stovyklos „Pasakiškos atostogos“ sulaukė didžiulio dėmesio, jose dalyvavo daugiau nei 100 rajono vaikų. Aktyvios projekto veiklos jau baigėsi, laukia paskutinis renginys sukviesiantis visus stovyklų dalyvius į vieną vietą – baigiamąjį renginį.

Projektas parengtas pagal VPS priemonę „Kultūros savitumo išsaugojimas, tradicijų tęstinumas“.
Projektas iš dalies finansuojamas iš EŽŪFKP ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų.
Projektą remia UAB „Legra“

Siekdama, kad svetainė sklandžiai veiktų ir pagerėtų Jūsų naršymo patirtis, Ignalinos rajono savivaldybės viešoji biblioteka naudoja slapukus. Jei sutinkate, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Pažymėtina, kad kai kurios svetainės dalys gali neveikti, kaip numatyta, jeigu nesutiksite su slapukų politika.