Pristatyta kraštietės knyga apie istorines Lietuvos asmenybes

Liepos 22 dieną Ignalinos viešojoje bibliotekoje viešėjo kraštietė istorikė dr. Ingrida Jakubavičienė. Ji pristatė naują, šiais metais išleistą monografiją  „Portretas: Juozas ir Jadvyga Tūbeliai“.  Autorė labai įdomiai ir šiltai pasakojo apie knygos rengimą ir apie jos herojus. Žmones, kurių gyvenimo pagrindas buvo patriotizmas, darbas Lietuvai, valstybės ir visuomenės reikalai.

Tūbelių šeima – iškilus politikas, ilgametis Pirmosios Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas, Prezidento Antano Smetonos svainis ir artimiausias bendražygis Juozas Tūbelis bei aktyvi ir iniciatyvi Lietuvos moterų organizacijų lyderė, motinų ir vaikų interesų gynėja, poliglotė ir įžvalgi politikos žinovė  Jadvyga Tūbelienė.  „Pagrindinis šios knygos motyvas yra ne tik šeimos istorija, atidengtos veikėjų asmeninės paslaptys ar išgyventos politinės intrigos. Šie nepriklausomos Lietuvos valstybės elito atstovai savo unikalia gyvenimo istorija suteiks puikių patriotizmo ir pasišventimo valstybės gerovei pamokų, kurių dažnai pasigendame šiandieniame politiniame gyvenime.“,– sakė istorikė I. Jakubavičienė.

Nors šie du žmonės, kaip pasakota,  savo charakteriu, temperamentu, pomėgiais buvo labai skirtingi, tačiau juos vienijo domėjimasis politika. Tūbeliai skaitė ne tik Lietuvos, bet ir užsienio spaudą, diskutavo įvairiais klausimais ir buvo vienas kito verti partneriai. 

Kadangi pagal tuo metu galiojančius įstatymus Tūbelienė negalėjo grįžti į valstybės tarnybą (vyras pakankamai uždirbo), ji pasinėrė į visuomeninę veiklą. Rajonuose steigė Motinos ir vaiko  centrus, rūpinosi nemokamų medicininių paslaugų teikimu nepasiturintiems, atidarė Motinos ir vaiko muziejų. Jadvyga buvo labai mėgstanti bendrauti, sportuoti, jai patiko įvairios pramogos. Tokia pat aktyvi buvo ir jos sesuo Sofija Smetonienė. Juozas Tūbelis prisimenamas kaip  ramus, išmintingas, patikimas, vietoj pramogų dažniau besirenkantis knygą. Amžininkų nuomone, jis galėjęs tapti puikiu rašytoju. 

Monografija pratęsia ir gerokai išplečia 2015 m. išleistoje knygoje  „Seserys. Sofija Smetonienė ir Jadvyga Tūbelienė“ papasakotą Tūbelių šeimos istoriją, kurią papildyti nauja medžiaga padėjo vienintelis Tūbelių vaikaitis Peteris Kulmanas (Kuhlmannas). Kaip sakė autorė, su juo ji tikrai daug bendravo, jis Kauno istorinės prezidentūros muziejui dovanojo daugybę vertingos medžiagos: atsiminimų, nuotraukų, Tūbelių dukros Marijos paveikslų.

Susitikimo pabaigoje kraštietę sveikino ir už atliktą svarbų itorinį darbą bei įdomų pasakojimą dėkojo savivaldybės administracijos direktorė Jūratė Balinskienė, Tarybos sekretorius Vilius Cibulskas. Naująją knygą visi norintys galėjo nusipirkti, o viena jų su autorės įrašu – dovanota bibliotekai.

parengė Lina Kovalevskienė,

tel. (8 386) 52522, el.p. lina.kovalevskiene@ignalina.lt

Siekdama, kad svetainė sklandžiai veiktų ir pagerėtų Jūsų naršymo patirtis, Ignalinos rajono savivaldybės viešoji biblioteka naudoja slapukus. Jei sutinkate, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Pažymėtina, kad kai kurios svetainės dalys gali neveikti, kaip numatyta, jeigu nesutiksite su slapukų politika.