Lapkričio 3 d. bibliotekoje vyko muzikinė – literatūrinė popietė, skirta pirmosios lietuviškos operos „Birutė“ 115-osioms metinėms paminėti

Lapkričio 3 d. bibliotekoje vyko muzikinė – literatūrinė popietė, skirta pirmosios lietuviškos operos „Birutė“ 115-osioms metinėms paminėti. Ją vedė Palūšės bibliotekininkė Rita Ramanauskienė. Pradžioje ji supažindino skaitytojus su pačios lietuviško operos atsiradimo aplinkybėmis, būtent kokie tuometiniai įvykiai Lietuvoje paskatino atsirasti tokiam kūriniui.

 Ignalinai šis paminėjimas yra svarbus tuo, kad šios operos autorius yra kilęs iš Palūšės – Mikas Petrauskas.  Operos  libretą parašė Gabrielius Landsbergis-Žemkalnis. Vaidinimas įvyko 1906 m. lapkričio 6 d. Birutės vaidmenį atliko Marija Piaseckaitė-Šlapelienė.. Pats M. Petrauskas savo  atsiminimuose kūrinį vertino labai santūriai: „Nestatau aš čia „Birutės“ į kokius nors pirmaeilius veikalus, bet vis dėlto ji yra mūsų liaudies pirmutinė opera, operinio krypsnio, nors tuo metu esu buvęs italų ir vokiečių muzikos įtakoje“.

Nuo operos pirmojo pasirodymo viešumoje, ji keitėsi keletą sykių.  Buvo rodyta ir statyta ne kartą, tačiau vienintelis dalykas liko tas pats, tai pasididžiavimas pirmąja lietuviška opera. Praėjus 100-ui metų, Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje 2006 m. ji suskambo naujai – pastatymo režisiere buvo Birutė Mar.

Renginio dalyviai  išklausė atskirus operos kūrinius, peržiūrėjo archyvinę medžiagą  iš Palūšės bibliotekoje 2006 ir 2016 m. vykusių renginių, skirtų pirmajai lietuviškai operai. Pastarojo renginio metu skambėjo ir mūsų kraštietės Simonos Skrebutėnaitės Birutės arija „Dievaičiai dievuliai“. Buvo pasidžiaugta Simonos pasiekimais: atlikėja 2021 m. baigė aktorystė ir klasikinio vokalo bakalauro studijas Lenkijos Bydgoščiaus miesto muzikos akademijoje. Šiuo metu ten tęsia magistro studijas.

Siekdama, kad svetainė sklandžiai veiktų ir pagerėtų Jūsų naršymo patirtis, Ignalinos rajono savivaldybės viešoji biblioteka naudoja slapukus. Jei sutinkate, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Pažymėtina, kad kai kurios svetainės dalys gali neveikti, kaip numatyta, jeigu nesutiksite su slapukų politika.