Ignalinos bibliotekos turtas – 80 metų patirtis ir pelnyta visos bendruomenės meilė

Ignalinos rajono savivaldybės viešoji biblioteka – vienas svarbiausių krašto kultūros ir šviesos nešėjų – savo mielus skaitytojus, bičiulius ir garbius svečius lapkričio 25-ąją pakvietė į jubiliejinį 80-mečio renginį ,,Biblioteka padeda rasti ir keistis“. Buvo pristatyta įdomi bibliotekos istorija, parodytas filmuota medžiaga apie turtingą jos veiklą, tobulėjimą, pasiekimus, skambėjo ir ištikimiausių lankytojų, ir pačių bibliotekininkų gražios, jaudinančios mintys, prisiminimai, išsakyti šilčiausi svečių sveikinimai bei pelnytos pagyros. Renginį vedė aktorius Kristijonas Siparis, puikią koncertinę programą dovanojo Miko Petrausko muzikos mokyklos atlikėjai.

Šventė surengta, rodos,  neįprastoje erdvėjeIgnalinos Švč. Mergelės Marijos gimimo bažnyčioje, tačiau biblioteka ir bažnyčia turi labai daug sąsajų. Tai artimiausios kaimynės, susiję ir istoriškai: dabartinis bibliotekos pastatas 1934 m. pradėtas statyti kaip bažnyčia.  Po karo tarybinė valdžia pastatą užbaigė ir jame įrengė kultūros namus. Vėliau tikintieji norėjo atgauti pastatą, bet 1989 m. nuspręsta bažnyčią statyti šalimais. Dabar biblioteką ir bažnyčią jungia šilta draugystė,  renginiai ir vienas gražiausių pastaraisiais metais bibliotekos įgyvendintų projektų ,,Bažnyčių istorija žadina vaizduotę“. Bažnyčia pirmoji ir pasveikino biblioteką. Šventės rytą klebonas Vidas Smagurauskas aukojo šv. Mišias už buvusius ir esamus bibliotekininkus.

Ignalinos biblioteka įkurta 1941 m., tuomet ji vadinosi Švenčionių apskrities Ignalinos valsčiaus biblioteka.  1950 m. Ignalinai tapus rajono centru,  pertvarkyta į Ignalinos rajoninę biblioteką (Laisvės g. 40). 1975 m. rajone jau veikė 50 bibliotekų. 1977 m. rajoninė biblioteka reorganizuota į centrinę rajono biblioteką su centralizuotu bibliotekų valdymu, bendru spaudinių fondu, naujai įkurtais skyriais ir 37 filialais. Vaikų rajoninė biblioteka 1977 m. reorganizuota į centrinės bibliotekos vaikų literatūros skyrių. 1984 m. biblioteka persikėlė į dabartines, erdvesnes patalpas tuometinėje M. Melnikaitės gatvėje (dabar Atgimimo g.). 1995 m. tapo Ignalinos rajono savivaldybės viešąja biblioteka, įgijo juridinio asmens teises. 2006 m. pradėti ir 2008 m. baigti bibliotekos pastato renovacijos darbai. Šiandien moderni ir vis tobulėjanti Ignalinos rajono savivaldybės viešoji biblioteka turi 19 filialų, 5 bibliotekinio aptarnavimo punktus, 180 tūkst. knygų ir kitų dokumentų, prenumeruojama apie 100 įvairių leidinių, bibliotekų fondais naudojasi daugiau nei 5 tūkstančiai vartotojų.

Visus į šventę susirinkusius pasveikino ir už draugystę, palaikymą bei bendrus darbus dėkojo bibliotekos direktorė Loreta Aleknienė. Šiltus žodžius ji išsakė puikiam kolektyvui, visada mielai bendradarbiaujančioms įstaigoms, savivaldybei ir, žinoma, skaitytojams, kurie bibliotekoje suranda ne tik knygą, spaudą, bet ir įdomiai leidžia laisvalaikį, dalyvauja įvairiose veiklose, kultūros renginiuose, edukacijose, projektų išvykose.  Mažųjų skaitytojų veiklas būtų net ir sunku išvardinti: nuo rankdarbių kūrimo, vaidinimų iki naujausių technologijų ir moderniausių žaidimų įvaldymo.

Rodytame filmuke kalbėjo ir vaikystę prisiminė vienas pirmųjų interneto skaityklos lankytojų Tomas bei dabartinis jaunasis skaitytojas Hubertas, ,,perkrimtęs“ visas mėgstamo rašytojo Petro Dirgėlos knygas. Bibliotekos darbuotoja Vanda Berdikšlienė pasakojo apie bibliotekos kompiuterizavimą, LIBIS sistemą. Pasakota apie 2000 m. pradėjusį veikti internetą bei pirmąją atverstą ,,Lietuvos ryto“ interneto svetainę. Bibliotekininkė Laima Andrijauskienė prisiminė, kai ji pirmą kartą įžengė į biblioteką vaikystėje, o prieš 40 metų – kaip jauna specialistė. Tuomet skaitytojų knygas ranka surašydavo į formuliarus, o dabar užtenka kelių mygtukų paspaudimo. Tačiau kad ir kiek betobulėtų technologijos, suryjančios vis daugiau žmonių laiko, knyga visgi išlieka amžina vertybė, o biblioteka dabar – ,,literatūrinė vaistinė, galinti suteikti visą įmanomą informaciją ir padėti visais gyvenimo atvejais“.

Aktyvia ir prasminga bibliotekos veikla džiaugėsi, prisiminimais dalijosi renginyje dalyvavę savivaldybės mero pavaduotojas Juozas Rokas, Seimo narys Gintautas Kindurys, europarlamentaro Bronio Ropės sveikinimus perdavęs jo padėjėjas Henrikas Šiaudinis, miesto seniūnas Valentinas Rumbutis. Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkas Audrys Antanaitis dėkojo už įsimintinus Lietuvių kalbos sostinės dienų renginius. Bibliotekos veikla, idėjomis ir išskirtiniu sugebėjimu kurti draugiškus ryšius džiaugėsi Lietuvos bibliotekų asociacijos prezidentė Danguolė Abazoriuvienė ir Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos direktorė Jurgita Bugailiškienė.

Vicemeras J. Rokas prisiminė vaikystėje skaitytas knygas, lankymąsi bibliotekoje ir kalbėjo apie didelę pagarbą knygai bei bibliotekininko darbui. Bibliotekos direktorei Loretai Aleknienei jis perdavė mero Justo Rasiko padėką už aktyvią projektinę, kultūrinę veiklą, bendruomenės telkimą, taip pat dovaną visam kolektyvui – kultūrinę-edukacinę išvyką.

Ypatinga bibliotekos direktorės padėka buvo skirta garbiam kraštiečiui, signatarui,  Ignalinos patriotui ir bibliotekos globėjui Česlovui Juršėnui, kuris bibliotekai jau yra padovanojęs daugiau nei 5 tūkstančius knygų. Kaip pats sakė, prie jų pridėjo ir šventės proga atvežtąsias. Česlovo Juršėno prisiminimai visus nukėlė 70 metų atgal, kai jis skubėdavo į Ignalinos biblioteką Laisvės gatvėje ir ieškodavo rimtų knygų, kurias kartais ir per naktis skaitydavo, o ypač apsidžiaugęs surastu žurnalu apie šachmatus, kurie buvo ir tebėra jo didelė aistra. ,,Jei ką nors prasmingo gyvenime nuveikiau, tai pirmiausia esu dėkingas bibliotekoms, taip pat ir Ignalinos bibliotekai…“,– sakė Česlovas Juršėnas ir savo gimtojo krašto bibliotekininkams linkėjo kuo gražiausios ateities.

Šventėje taip pat dalyvavo ir bibliotekos kolektyvą sveikino artimiausi kaimynai, bičiuliai, projektų ir renginių partneriai: Ignalinos krašto muziejus, Ignalinos Česlovo Kudabos gimnazija, Ignalinos Miko Petrausko muzikos mokykla, ,,Šaltinėlio“ mokykla, Švietimo ir sporto paslaugų centras, Aukštaitijos nacionalinis parkas, policijos komisariatas. Atvyko Zarasų, Visagino, Utenos bibliotekų atstovai. Be gėlių, mielų suvenyrų tiek daug nuoširdumo ir šiltų žodžių buvo dovanota. Linkėta ir toliau kurti, tobulėti, nešti šviesą ir džiuginti vis naujomis idėjomis. Bažnyčios erdvėje taip jaudinančiai skambėjo muzikos mokyklos mokinių ir mokytojų atliekama muzika, Birutės Paukštienės ir Aldonos Čeponienės nuostabūs balsai. Viso renginio metu ekrane rodytos bibliotekoje vykusių renginių nuotraukos, o jo pabaigoje aktorius Kristijonas Siparis perskaitė Justino Marcinkevičiaus ,,Meilės elegiją“, kurią skyrė visiems šviesos keliu išėjusiems menininkams ir bibliotekininkams. Na, o  kaip palinkėjimas skaitytojams įsiminė cituota Viktoro Hugo mintis, kad už knygos gyvenimą ir likimą atsakinga visuomenė…

Lina Kovalevskienė,

Tel. (8 386) 51824, el.p. lina.kovalevskiene@ignalina.lt

Siekdama, kad svetainė sklandžiai veiktų ir pagerėtų Jūsų naršymo patirtis, Ignalinos rajono savivaldybės viešoji biblioteka naudoja slapukus. Jei sutinkate, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Pažymėtina, kad kai kurios svetainės dalys gali neveikti, kaip numatyta, jeigu nesutiksite su slapukų politika.