Prisėskim pasikalbėti, ignaliniečiai!

Ignalinos viešoji biblioteka, praeitais metais lankiusi ir kalbinusi krašto dailininkus, šiemet į svečius kviesis įvairia veikla užsiimančius ignaliniečius: įdomius, kūrybingus, kažkuo išskirtinius. Taip tarsi kurs intelektualinį palikimą ateities kartoms apie čia gyvenusius. Pokalbių ciklo ,,Prisėskim ant suolelio ir pasikalbėkim“ renginiai bus skiriami vis kitai atmintinai dienai. Minint Poezijos dieną į biblioteką pokalbiui pakviesta Jolanta Dasytė, ignaliniečiams pažįstama kaip Česlovo Kudabos gimnazijos direktoriaus pavaduotoja, lietuvių kalbos mokytoja, o artimiau su ja bendraujantys žavisi moters nuoširdžiomis eilėmis, meniškomis fotografijomis, kulinariniais gebėjimais. Jolantą kalbino ir jos vidinį pasaulį atverti pabandė žurnalistė Lina Raginytė.

Paklausta apie pirmuosius gyvenimo įspūdžius ir ją formavusią aplinką, Jolanta prisiminė gimtąjį Kaneišių kaimą ir gyvenimą tarp vyresnių žmonių. Ji džiaugiasi, kad gimė kaime ir dabar gyvena kaime – už maždaug kilometro esančiuose Lobiniuose. Užaugo kartu su broliu, nuo mažumės svajojo dirbti mokytoja ir to kryptingai siekė – nuolat žaisdavo mokyklą, turėjo įsivaizduojamą klasę, dienyną ir pažymių knygeles, o lentą atstojo krosnies sienelė. Paskui gavo tikrą lentą ir tapo dar tikresne mokytoja.

Nors labai patiko ir istorija, visgi pasirinko studijuoti lietuvių kalbą. O neįdomių paskaitų metu vis ką nors rašinėdavo. Vėliau tas minčių užsirašinėjimas ėmė panašėti į eilėraščius, suprato užčiuopusi viduje pulsuojančią kūrybos gyslelę. Kartas nuo karto ją vis ,,pramušdavo“, o pastaruoju metu, kaip juokavo, tas ,,pramušimas“ ištinka vis dažniau, todėl tik spėk užrašinėti. Savo eiles skaitė ir pati Jolanta, ir Lina, Virginija. Eilėraščiuose tiek daug gyvenimo išminties, tikėjimo tiesa, gerumu, grožiu, suvokimo, kas išties vertinga, tiek daug gamtos pajautimo ir būties šioje žemėje trapumo: ,,Laike paskęsta giminės ir kartos,/ Nublanksta grožis ir karūnų blizgesys,/Tik gaila, per vėlai suprantam, /Kad esam laikinas pasaulio ūžesys…“.  

Studentaudama Jolanta nusipirko pirmąjį fotoaparatą, taip vadinamą ,,muilinę“ ir ėmė fiksuoti viską, kas jai atrodė gražu, įdomu, kas patraukia žvilgsnį. ,,Man patinka stabdyti akimirkas…“,– sakė ji. Ir dabar labai mėgsta fotografuoti, o tos nuotraukos puikiai tinka iliustruoti eiles. Apie jaunystės metus moteris per daug neatsivėrė, tik pasakė, kad nepamena nei beprotiškų linksmybių, nei didelių krėstų kvailybių. Ir apskritai Jolanta pasirodė nelabai linkusi būriui žmonių atverti savo emocijų, jausmų ir svajonių pasaulį. Ji sakė, kad džiaugiasi tuo gyvenimu, kurį gyvena  ir niekada negalvoja, kas būtų, jei būtų.   

Renginyje dalyvavo ir Jolantos bičiulių, klasiokų, ir jos buvusi auklėtoja Pranė Bilkienė, kuri sakė labai džiaugiasi šiomis akimirkomis, o savo buvusiai mokinei linki daugiau viešintis ir rodyti savo talentą bei būtinai išleisti pirmąją knygą, kad ir ji suspėtų perskaityti. Mokytoja prisiminė, kad Jolanta ir jos dukra Dalia buvo labai geros draugės, sėdėjo viename suole, o kartais jas reikėdavo ir pabarti dėl per didelio plepėjimo. Jolanta buvusi kukli, nedrąsi, stropi mokinukė. Tuomet jos kūrybinių gebėjimų nepastebėjusi, bet dukra Dalia paprieštaravo mamai. Ji perskaitė eilėmis užrašytą Jolantos sveikinimą atminimo albume. Graži staigmena sujaudino. Buvo įdomu pasižiūrėti ir senas mokyklines nuotraukas, dar kartą pajusti laiko skubėjimą…

Na, o pokalbio pabaigoje Lina paprašė Jolantą išsakyti savo palinkėjimus ignaliniečiams, kraštiečiams: ,,Daugiau tikrumo, paprastumo, nuoširdumo, mažiau netikrų karūnų. Nebūkime tušti, nežinia kuo save įsivaizduojantys. Būkime tuo, kuo esame, nes vieną kartą žmones gali apgauti, bet daugiau neapgausi, jie mato ir jaučia…“. Jolantą sveikino jos kolegos, bičiuliai, bibliotekos direktorė Loreta Aleknienė dovanojo po skėtį jai ir pokalbį vedusiai Linai, o šio ciklo sumanytoja Laima Andrijauskienė įteikė tuščią rėmelį bei davė namų užduotį jį meniškai užpildyti. Biblioteka parengė Jolantos Dasytės eilių rinkinį, jį visi norintys galės paskaityti. Tai, kaip sakė direktorė, geras paruoštukas būsimai knygai, kurios visi taip laukia. Balandžio mėnesį bibliotekoje bus kalbinama režisierė, teatro mokytoja Jolanta Narbutaitienė. 

Parengė Lina Kovalevskienė

Siekdama, kad svetainė sklandžiai veiktų ir pagerėtų Jūsų naršymo patirtis, Ignalinos rajono savivaldybės viešoji biblioteka naudoja slapukus. Jei sutinkate, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Pažymėtina, kad kai kurios svetainės dalys gali neveikti, kaip numatyta, jeigu nesutiksite su slapukų politika.