Apie susitikimą Mielagėnuose su Gaudentu Kurila ir Rita Japkevičiene

Algio Jakšto nuotrauka

Pavasarį paskambinęs Gaudentas Kurila iš karto pareiškė: „Nariu Mielagėnuosunׅ“. Senokai su juo buvo tartasi dėl renginio, kuris dėl įvairių pastaraisiais metais užklupusių negandų  ne kartą buvo vis atidedamas. Mielagėnai  Gaudentui susiję  su vaikystės prisiminimais, čia, mamos tėvų – senelių Emilijos ir Kostanto Gaidelių namuose, jų sodintame sode, prabėgo Gaudento vaikystė ir ankstyvoji jaunystė, čia, dar vaiku būdamas, išmoko ir atkreipė dėmesį į senelių tarmę. Apie tai, apie savo literatūrinį pseudonimą Cieksas Žalbungis, Gaudentas sako: Mokiausi Švenčionių Zigmo Žemaičio vidurinėje mokykloje. Lietuvių kalbos mokytojas Stasys Kadzevičius mus pavadino cieksais – dzūkuojančiais aukštaičiais (rytų aukštaičių vilniškių tarmė). Kai buvo šešiolika, pagalvojau, kas nutiks su mano tarme, kai neliks bobutės ir dieduko… Stuktelėjus keturiasdešimtmečiui, atėjau į svetainę zaliazole.lt ir pasivadinau Cieksu. Žalbungis atsirado iš eilėraščio „Kaip vedžiau karvę į poeziją” eilutės – ,,taip gražu, kai pienės žalbungiuoja” ir fotografijos: žala karvė žalioj pievoj, tarp banguojančių pienių. 2009 poezijos ir fotografijos knyga „Netirpstantis”.

Susitarėme Mielagėnuose susitikimą surengti per Sekmines. Toks buvo Gaudento pageidavimas, ta diena buvo laisva jo kelionių užrašų knygoje (o  kelionės pristatant naująją knygą vingiuoja po visą Lietuvą). Gaudentas atvyko su savo gyvenimo moterimi, mūza – poete Rita Japkevičiene – Kita Jūra ir nauju judviejų kūrybinės meilės vaisiumi – knyga „Šermukšnuogė“. Tai – ne pirma judviejų bendra knyga. 2020 m. pasirodė „Poetinė pjesė „Naktinraščiai“ – „dviejų sielų susirašinėjimas sms žinutėmis…naktimis…iki paryčių…kelerius metus. Skirtingi šriftai, bet mintys plaukiančios vienu ritmu, be kablelių, be taškų…tik dviem žmonėms suprantami nutylėjimai, o skaitančiam ar klausančiam – neįspėjama mįslė… „Šermukšnuogė” – „Dviejų sielų pjesės“ tęsinys, apgaubtas muzika ir nuotraukom.“ Knygos iliustracijos – Gaudento. Fotografija yra jo didysis hobis. Pasaulis  jo objektyve kitoks. Sudėliotas tarsi mozaika, o gal byrantis į daugybę spalvotų detalių.

Pagal specialybę ir Rita, ir Gaudentas – medikai.  Rita prisistato taip: „Rita Čiganaitė-Japkevičienė   Kita Jūra – karo medikė Lietuvos kariuomenėje. Šiuo metu atsargoje. Radviliškio raj. literatų klubo „Jonvabalis“, Lietuvos Nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narė,  internetinės kūrybinės svetainės „zaliazole.lt“ moderatorė, virtualių skaitymų ,,Poezija, kvepianti arbata” nuolatinė dalyvė. Eiliuoti pradėjau vaikystėje, išmokus rašyti, nes stebėjau eilėraščius rašančią mamą. Spaudoje pirmieji eilėraščiai pasirodė 1990m.  pasirašyti „Kitos Jūros“ slapyvardžiu (mama skaitytojams prisistato „Jūros“ vardu).  Mano eilėraščiai – laiškai: ilgesiui, meilei, svajonei… “

Jautrus sielų, suradusių viena kitą, pokalbis žinutėmis, dialogas, surašytas skirtingu šriftu, su daugtaškiais ir nutylėjimais… Brandžių žmonių meilės istorija – tokia yra nauojoji Ciekso Žalbungio ir Kitos Jūros „Šermukšnuogė“, keliaujanti į skaitytojų širdis.

Po renginio Gaudento facebook paskyroje pasirodė eilutės:
neapsakomai
ačiū Algiui Jakštui
ačiū Marijonui
ačiū Rimai
su meile sugrįžau
pakrikštytas Miškinio

Rima Misiūnienė,
Mielagėnų filialo vyresn. bibliotekininkė

Siekdama, kad svetainė sklandžiai veiktų ir pagerėtų Jūsų naršymo patirtis, Ignalinos rajono savivaldybės viešoji biblioteka naudoja slapukus. Jei sutinkate, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Pažymėtina, kad kai kurios svetainės dalys gali neveikti, kaip numatyta, jeigu nesutiksite su slapukų politika.