Jolanta ir Volanda Raupelytės

Ignalinos viešoji biblioteka įgyvendino idėją pakalbinti dailininkus jų pačių kūrybinėje aplinkoje ir išgirsti, kuo skamba jų gyvenimas. Pokalbių ciklo „Susitikimai su dailininkais“ renginiai nuviliojo visus prie Gavaičio pas Lietuvoje gerai žinomoms kūrėjas: skulptorę Jolantą Raupelytę-Balkevičienę ir grafikę, Volandą Raupelytę-Chailovą. Jos savo tėvų namuose sukūrė nepaprastai gražią ir jaukią poilsio ir kūrybos oazę. Jolanta ir Volanda – seserys dvynės. Gal todėl ir jų gyvenimo keliai labai panašūs.  Ignalinoje abi baigė vidurinę ir muzikos mokyklas, abi svajojo įstoti į Dailės akademiją. Tik skirtingas meno sritis abi pasirinko. Dauguma Jolantos darbų šiuo metu keliauja po Lietuvą, buvo paroda ir Ignalinoje. Jos darbai remiasi akademine skulptūros ir kultūros samprata, per juos siekiama ugdyti Lietuvos kultūrą, priminti istorinių asmenybių ir faktų svarbą, parodyti menininko poziciją šiandienos gyvenime.
Jolanta kūrė Ignalinos 155-ajam gimtadieniui skirtą logotipą. O štai Volanda rodė savo grafikus darbus ir labai subtilias, čia pat pievoje išklotas pasteles, bei knygas, kurias ji iliustravo.
Susitikime daug šiltų žodžių apie menininkes pasakė jų kaimynė ir artima draugė keramikė Giedrė Samkutė-Pulokienė, Jolantą ir Volandą vadinanti savo sesėmis, kurios, be jokios abejonės, jai visada darė gerą įtaką. Moteris prisiminė vaikystėje sesių pastatytą pjesę, sukurtus kostiumus, dekoracijas ir tą didelį įvykį, kai visi kaimynai buvo pakviesti į premjerą. Dar viena vaikystės draugė, Lenkijoje gyvenanti  tapytoja Nina Paškovska, perdavė savo linkėjimus ir seną nuotrauką, kur jos visos trys dar visai mažos… Nina yra surengusi parodą Ignalinos bibliotekoje. Menininkės šiltai bendrauja ir su Ignalinos kūrėjais.

Paprašėme skulptorės Jolantos Raupelytės-Balkevičienės atsakyti į keletą klausimų.

  • Kaip jūsų gyvenime atsirado tapyba? Gal potraukį piešti paveldėjote?

Mano tėtis gražiai piešė. Nuo vaikystės piešiau ir lipdžiau. Mokykloje apipavidalindavau sienlaikraščius, šventes, kūriau spektakliams dekoracijas, kostiumus, piešinius spausdino respublikinė ir rajono spauda.

  • Ką galėtumėte pavadinti svarbiausiais savos kūrybos įkvėpimo šaltiniais?

Kūrybos šaltinis visą laiką su manimi. Kada noriu, tada ir naudoju.

  • Kas yra tavieji autoritetai ir koks menas skatina ieškoti, eksperimentuoti?

Autoritetas – sąžinė, teisybė ir laisvė. Pats meno kūrinys neskatina ieškoti. Pats turi susikurti sąlygas, kad išaugintum meno kūrinį. Turi būti stiprios sveikatos, valdyti emocijas, išsiugdyti logiką. Eksperimentai – tai apgalvotas rezultato siekimo būdas, nauja, nevartota technologija. Eksperimentas egzistuoja beveik kiekviename kūrinio „tvėrime“.

  • Ką pasakoja tavo darbai (ar – ką tu jais pasakoji)?

Galvoju, kad mano meno darbai turėtų pasakoti apie didžiąsias tiesas einamuoju momentu.

  • Kas jums yra tapyba? Gyvenimas? Pomėgis? Stebuklingas pasaulis, į kurį…

Man skulptūra – tai kūrybos išraiškos būdas, į kurį sudedu ir gyvenimą, ir nuotaikas, ir drausmę ir patirtį.

  • Ar įsivaizduojate savo gyvenimą be tapybos?

Nebandau įsivaizduoti gyvenimo be kūrybos. Man to nereikia.

  • Kaip tau kyla kūrinio idėja? Ar vien emocijos įkvepia Tave kurti? Gal yra ypatingų žmonių, kurie tampa įkvėpimo šaltiniu?

Kūrinių idėjos mane supa.. Reikia tik išsirinkti aktualiausią esamame laike. Užsakymai atneša idėją, ją kartais pavyksta išplėsti, net pakeisti. Emocija tik sujaudina, supurto. Toliau seka darbo procesas. Ypatingi žmonės ( ir iš dabarties ir iš istorijos) duoda profesinę patirtį, gyvenimo išmintį, kad neliptum ant grėblio dar ir dar kartą.

  • Ko reikia, kad gimtų paveikslas? Kur jis gimsta pirmiausia? Ar stovėdamas prieš baltą drobę žinote, kuo viskas baigsis?

Kad gimtų kūrinys, pirmiausiai reikia jį galvoje sukurti, „apsukti“ iš visų pusių, jei tai skulptūra, „supurtyti“ spalvų gamą, jei tai tapyba. Jei stovi prieš baltą drobę ir nežinai ko nori, eik pailsėti, surink savo pajėgas, ir kaip karo vadas su detaliu logišku mūšio planu pulk į mūšį.

  • Ar kūrinių funkcija (pagrindinė) ir yra saviterapinė?

Kūrinio pagrindinė esmė – nešti informaciją. Kuo daugiau žiūrovas išsilavinęs, tuo daugiau informacijos sluoksnių supras. Saviterapija yra psichikos terapija dailės būdu. Ji yra orientuota tik į save – į vartotoją.

  • Kaip manai, kiek įtakos tavo kūrybai (stiliui, braižui, turiniui?) Kodėl turėjo tapyba?

Įtakos mano kūrybai turėjo mano mokytojai Dailės Akademijoje, žmonės iš kūrybinės aplinkos, istorinių asmenybių darbai.

  • Ar pavyksta išvengti kūrybinių kančių?

Kūrybinių kančių nebūna kai valdai procesą ir žinai ko nori. Kūrybinės kančios – madingi nemokšų išmislai.

  • Įdomu, koks esi namuose, be tapybos? Ar be kūrybos išvis egzistuoja?

Humanitarinis išsilavinimas padeda lengviau atmesti buitines gyvenimo šiukšles, nepasiduoti kišamiems etalonams ar madingoms idėjoms.

  • Kuris paveikslas tau artimiausias?

Jei meno kūriniu žaviesi kaip minties, logikos, spalvų ar masių harmonija, jei kūrimo energetika atitinka tavo energetiką, tai darbas tave „veža“. Pvz.: Polis  Gogenas, Janas van Eikas, Šiele, Anri Matisas, Ogiustas Rodenas ir t.t.

  • Turi ateities vizijų ar norų?

Ilgai ir sveikai gyventi.

  • Kokių idėjų nešiojatės savyje šiuo metu? Ar yra koks nors žmogus ar vaizdas, kurį norite nutapyti, bet tam dar neatėjo laikas?

Idėjas visada nešiojiesi, o laiką jas įkūnyti pasirenki pats.

  • Pabaigai, kokia meno funkcija?

Meno funkcija – informacinė pirmiausia, o po to  – visos kitos.

           Pokalbis užrašytas 2022-10-03

https://www.ignalina.lt/naujienos/396/pokalbiai-su-ignalinos-krasto-dailininkais:1209\

Ignalinos krašto menininkai, kalbinti renginių ciklo „Pokalbiai su dailininkais“  metu, sukūrė po darbą bibliotekai.

Jolantos Raupelytės-Balkevičienės kūrinys
Volandos Raupelytės-Chailovos kūrinys

Siekdama, kad svetainė sklandžiai veiktų ir pagerėtų Jūsų naršymo patirtis, Ignalinos rajono savivaldybės viešoji biblioteka naudoja slapukus. Jei sutinkate, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Pažymėtina, kad kai kurios svetainės dalys gali neveikti, kaip numatyta, jeigu nesutiksite su slapukų politika.